X

FÅ DEN SENESTE INSPIRATION DIREKTE I DIN INDBAKKE

Gå ikke glip af produktnyt, inspiration, opskrifter og meget mere. Tilmeld dig her.

Glad kok = glade gæster

Deltag i konkurrencen om at vinde en lækker køkkenmaskine fra KitchenAid

Evald er køkkenchef og arbejder til daglig i et dansk kantinekøkken. Her har de specialiseret sig i at lave god mad til mange gæster – hver dag. Maden serveres som buffet, hvilket stiller store krav til råvarernes kvalitet i forhold til at holde sig velsmagende og lækre fra første til sidste gæst, og i køkkenet har de gjort sig rigtig gode erfaringer med Tender Pork:

Tender Pork er jo næsten umuligt at gøre tørt. Det kan vi ikke rigtig komme udenom. Det er vanvittigt mørt og saftigt. Lige meget om det er endestykket eller midterstykket, så ved man, at man har et kvalitetsprodukt. Det kan stå rent, men vi kan også bruge det, hvor vi har givet vores eget besyv med. Vi kan lave vores egen lille salsa at komme ovenpå. Så flytter vi tiden hen på tilbehøret fremfor at bruge rigtig meget tid på kødet”.

Evald – køkkenchef


Stor smag – selv ved varmholdelse over længere tid

I en kantine – og ved buffetserveringer generelt – er det vigtigt, at menuen holder sig smagfuld og lækker helt til sidste gæst. Derudover skal menuen ofte kunne forberedes i god tid, og her adskiller Tender Pork sig markant fra andre udskæringer. Det skyldes dels kødets høje kvalitet, dels den smagsneutrale lage, som netop er med til at holde på kødets saft og kraft:

Når vi skal varmholde vores Tender Pork-produkter, så er det bare så nemt. For de kan enten stå i ovnen ved den kernetemperatur, vi ønsker, eller vi kan flytte det over i en termokasse, hvis der er spidsbelastning på ovnene. Om det er to eller tre timer efter, så er det den samme kvalitet, som når man tager det ud af ovnen. Det giver en vis sikkerhed i, at man ikke optager en ovn forgæves”.

Evald – køkkenchef

Med Tender Pork frigiver du således både tid og ressourcer i køkkenet. Du kan let planlægge dine serveringer, og du kan bruge ressourcerne bedst muligt, så du med sikkerhed kan give dine gæster en smagfuld spiseoplevelse. Samtidig er Tender Pork et godt valg, når du vil skabe mindre madspild – du kan nemlig bruge hele stykket, fordi kødet er mørt hele vejen igennem.

​​​​​​​Læs mere om Tender Pork på Danish Crowns hjemmeside, hvor du også kan deltage i konkurrencen om en lækker køkkenmaskine fra KitchenAid her​​​​​​​

Har du spørgsmål til nyheden?

Du er velkommen til at kontakte forfatteren bag indholdet, hvis du har spørgsmål til nyheden, produkter og meget mere.

Danish Crown Professional
Danish Crown Vej 1
8940 Randers SV
Danmark
89191919
Se profil
Skriv en e-mail
Besøg websitet

Seneste nyheder

13.10.2023

Delisoft Rugbrød Dansk NaturAks

Delisoft Rugbrød - Et rugbrød med mange muligheder

13.10.2023

Nyhed: Rug Gourmet rugbrød

Prøv vores nyhed Rug Gourmet 100/0 NaturAks - et kernerigt rugbrød med ekstra store kerner.

13.10.2023

Bag med økologisk helblanding Kernemax 100/0

Bag med vores helblanding Økologisk Kernemax 100/0 og få et lækkert og saftigt rugbrød, der holder s

29.09.2023

HOKI LOINS

Hoki er en dejlig spisefisk, som på mange måder minder om torsk!

21.09.2023

Succes med økologisk rugbrød i det professionelle køkken

Det skal være nemt og tidseffektivt at skrue op for økologi i de professionelle køkkener. Derfor sæt

29.08.2023

Få gang i dessertsalget med 10 tendenser, der trender lige nu!

Med disse spændende, søde og smagfulde trends vil du nemmere friste dine gæster til at afslutte midd

14.08.2023

En stærkere serie af 950 g frostrugbrød

Vores bagere har arbejdet på fem stærke optimerede opskrifter af vores 950 g frostrugbrød.

14.08.2023

Nyhed! Rustikke Kartoffelstykker Mix

Med vores nye mixkasse er der morgenbrød til enhver smag.

14.07.2023

Økologiske og glutenfri falafler

Når kikærter, persille, spidskommen og koriander mødes, sker der små mirakler for dine smagsløg.

06.07.2023

En dessert er en dejlig afslutning på et godt måltid

Få gang i mersalget med en god mousse, panna cotta eller crème brûlée. Med Carte d’Or er det nemt at

06.07.2023

Good Food Group sørger for sommerens must have

Ingen sommermenu uden klassikeren over dem alle - barbecue sauce.