Hvis du også elsker bacon
Bacon er helt uforlignelig, når det gælder smag og sprød lækkerhed.
Bacon er helt uforlignelig, når det gælder smag og sprød lækkerhed. Bare duften, uhmmm – den går direkte i sanserne og gør os larmende sultne på et øjeblik.
Vi har langt over 100 års erfaring med udvikling og produktion af dette fine Livets Krydderi, som gerne spiller hovedrollen i din ret, eller også bare leverer lige det der ekstra til smagen, duften og den knasende, sprøde konsistens.
Bacon kan bruges til næsten alt, og der er masser af muligheder, for du kan både få bacon i skiver, tern, på bagepapir, færdigstegt og som flakes.
Hvis du ikke kan få nok af bacon, er du kommet til det rette sted, for vores bacon er med hele døgnet; morgen, middag og aften – on the go og når den lille sult melder sig – eller hvad med i bagværk, desserter og på ostebordet?
Alle steder kan bacon indgå, og vi elsker det! Trænger du til ny inspiration, kan du gå på opdagelse i vores over 150 opskrifter med bacon, som du finder lige her. Prøv f.eks. Baconsvøbte kyllingefileter med pesto, bagte løg og blå sauce, Cookies med bacon og chokolade, Baconmarmelade og meget andet. Der er i hvert fald noget for enhver smag.
Og vil du nørde endnu mere, kan du besøge vores Baconunivers. Her kan du fordybe dig i hverdagens største smagsmirakel: BACON!
Du er velkommen til at kontakte virksomheden bag indholdet, hvis du har yderligere spørgsmål.
Danish Crown Professional
Danish Crown Vej 1
8940 Randers SV
Danmark
Tlf: 89191919