Ny eksklusiv skinkeserie lavet af gris fodret med kastanjer
Delitaste lancerer ny serie af udsøgte salamier og serranoskinke af grise fordret med kastanjer.
03. juli 2024
Delitaste lancerer en nye serie af udsøgte salamier og serranoskinke af grise fordret med galiciske kastanjer.
Til dit særlige tapasbord eller når mere smag og selektiv kvalitet skal på bordet, tilbyder vi her fem nye udsøgte produkter af høj kvalitet. To sticks og to salamier med naturlig eller chorizo samt en modnet serrano skinke modnet. Opskriften bag det unikke ved disse produkter ligger i grisenes opvækst og fodring samt valg af racer.
Takket være denne fedtinfiltration er Selecta-kød saftigere, smagfuldt og mere marmoreret, hvilket giver en mere intens smag og en mere mør og saftig konsistens.
Grisene i Selecta-serien opdrættes i Galicien med al den omhu og opmærksomhed, som Corens landmænd yder, i fredelige og naturlige omgivelser – hvor de har berigelse- og helt fri for stress, hvilket gavner det endelige produkt fra Galicia.
Grisene nyder godt af et helt naturligt foder baseret på galiciske kastanjer, ligesom det bringer traditionen fra Galicien tilbage.
Du er velkommen til at kontakte virksomheden bag indholdet, hvis du har yderligere spørgsmål.
Delitaste
Vestre Kirkevej 13-19
4000 Roskilde
Danmark
Tlf: 33233294